Foto: pvproductions / Freepik
Mnogim roditeljima nije nepoznato iskustvo buđenja usred noći zbog djeteta koje je naglo postalo vrlo aktivno, kao da je dan tek počeo. Ovakva situacija može biti posebno zbunjujuća i izazovna kada vaše dijete, koje je prethodno spavalo bez problema, odjednom počne pokazivati potrebu za igrom u čudnim satima, poput dva ujutro.
Noćna buđenja kod djece su prilično česta i mogu imati brojne uzroke. Bilo da je u pitanju prirodni dio njihovog razvoja ili vanjski faktori koji utječu na san, roditelji se često pitaju zašto se to događa i kako mogu pomoći svom djetetu da se vrati zdravom i mirnom snu? Za djecu u dobi od jedne godine, koja se bude noću s potrebom da se igraju, uzroci su često povezani s razvojnim skokovima, emocionalnim fazama ili fizičkom nelagodom, poput nicanja zubića.
Razumijevanje dubljih razloga zbog kojih djeca ponekad žele igrati noću može biti ključ za pronalaženje pravih rješenja.
Što se krije iza noćne igre?
Razvojna faza: Djeca prolaze kroz različite razvojne faze koje mogu utjecati na njihov san. Na primjer, kod male djece dolazi do naglog razvoja motorike, što može dovesti do toga da žele vježbati nove vještine (poput puzanja ili hodanja) čak i noću.
Previše energije: Ako dijete nije dovoljno fizički aktivno tokom dana, može imati previše energije noću. To može rezultirati buđenjem i željom za igrom.
Noćne more ili strahovi: Ponekad se djeca probude zbog noćnih mora ili strahova. Kako bi se smirila, mogu se okrenuti igri kao načinu da prebrode nelagodu.
Promjene u rutini spavanja: Ako je rutina spavanja poremećena (na primjer, zbog putovanja, bolesti ili promjena u rasporedu), djeca mogu imati poteškoća s uspostavljanjem normalnog ritma spavanja i stoga se bude noću.
Zubići: Kada bebama izbijaju zubi, to može uzrokovati nelagodu i buđenje tokom noći. U tom trenutku, djeca mogu tražiti utjehu kroz igru.
Radoznalost: Kako djeca rastu i postaju sve radoznalija o svijetu oko sebe, mogu biti uzbuđena zbog novih iskustava ili igračaka, zbog čega se bude i igraju noću.
Možete pokušati nekoliko strategija
- Lagane aktivnosti prije spavanja: Pokušajte smiriti večernju rutinu kako bi dijete bilo opuštenije. To može uključivati mirne igre ili čitanje prije spavanja.
- Pobrinite se da je dovoljno umorno: Dovoljna fizička aktivnost tokom dana može pomoći da dijete spava dublje noću.
- Stvaranje ugodne atmosfere za spavanje: Tamna soba, tihi zvukovi i umirujuće okruženje mogu pomoći da dijete lakše ostane uspavano.
POVEZAI ČLANCI: Trebaju li se male bebe igrati same?