Unutar devet mjeseci vaše trudnoće vjerojatno ćete iskusiti neki od ekstremnih vremenskih uvjeta, bilo da se u poodmaklom stadiju trudnoće mučite s ekstremnim vrućinama ili snijegom do koljena. Uz naše savjete bilo sunce, kiša ili snijeg – ništa vam ne može nauditi.
Foto: freepic.diller / Freepik
Ljeto
Sunce, more, plaža…Sve nas to veseli pri pomisli na ljeto ali ako ste u ovo vruće doba u visokom stupnju trudnoće možda se nećete veseliti kao većina. Stigli su vrući ljetni dani, a vaga pokazuje 11 kilograma više dok se vi osjećate kao da sigurno imate bar 30 kilograma viška. Osjećate se kao da ne možete izdržati? Ne brinite se. Isprobajte naše savjete koji će vam pomoći rashladili sebe i bebu te lakše živjeti dok vas sa svih strana “tuku” ekstremni vremenski uvjeti i trudnoća.
1. Izbjegavajte izravno izlaganje sunce osobito u dijelovima dana kada je najintenzivnije. Koža trudnica osjetljivija je i sklonija opeklinama od sunca. Čak i ako inače teško izgorite na suncu, obvezno obilno nanesite zaštitu od sunca. Izaberite proizvode s visokim faktorom zaštite i ne zaboravite ih obnavljati tijekom dana.
2. Odijevajte se u ljetnom stilu. Široka odjeća, pogotovo oko trbuha, obvezna je za udobnost – pogotovo kada je jako vruće. Nosite prozračne i prirodne materijale, poput pamuka. Birajte svjetlije boje, osim što ćete izgledati veselije manje ćete privlačiti sunčeve zrake. Natikače su isto odličan izum za trudnička otečena stopala, međutim, bitno je da ih skidate i podignete noge u zrak kad god je to moguće, kako biste spriječili ili umanjili naticanje i noćne grčeve u nogama. Ne zaboravite glavu zaštititi šeširom širokog oboda. Što god odjenuli najvažnije je da ste sigurni i da se u tome ugodno osjećate.
3. Smanjite konzumaciju pića s kofeinom. Previše kofeina vodi do dehidratacije. Također izbjegavajte gazirana i zaslađena pića.
4. Pijte puno vode! Uobičajena preporuka za trudnice je osam do deset čaša na dan, no budite svjesni da tijekom jako vrućeg i sparnog ljetnog vremena možda trebate i više. I dok je voda najbolji izbor, 100-postotni voćni sokovi, primjerice od jabuke, naranče i bijeloga grožđa, ne samo da vam pružaju hidrataciju već i dnevno preporučenu porciju voća (razrijedite ih sa 50% vode kako bi bili lakši za probavu i s manjom koncentracijom šećera).
5. Izbjegavajte slanu hranu od koje ćete biti žedniji i napuhnutiji. Potrebna vam je sol u trudnoći, no najvjerojatnije je ima dovoljno u hrani koju jedete pa je ne morate dodatno dosoliti. I, iako vam se zbog vrućine ne pije mlijeko, pazite da unosite dovoljno kalcija u obliku jogurta i sira.
6. Ne zaboravite na hidrataciju kože! Vaša stopala i ruke otiču zbog vrućine, pa nanošenje hidratantne kreme može uvelike pomoći. Prilikom izbora losiona za njegu pažnju obratite na sastava. Potrebno je izbjegavati proizvode s mirisima, bojama i parabenima.
7. Nastavite vježbati ali pažljivo! Ograničite vježbanje u prirodi na rana jutra ili kasne večeri. Ne biste se smjeli naprezati tijekom kasnojutarnjih i ranopopodnevnih sati, kada je sunce najjače, niti biste smjeli izaći van bez boce vode. Ako vježbate kod kuće, neka to bude u klimatiziranom prostoru ili uz dobar ventilator, i slijedite isto pravilo, tj. vježbajte tijekom hladnijih dijelova dana. Ako idete u teretanu, tamo je vjerojatno umjereno rashlađeno, ali nemojte zaboraviti piti puno vode tijekom vježbanja. Ako vam se zavrti ili vam je previše vruće, odmah prestanite s vježbanjem, popijte veliku čašu hladne vode i legnite na lijevi bok dok vam se ne prestane vrtjeti.
8. Čuvajte se temperaturnog šoka! Boravite li u klimatiziranom prostoru, prije izlaska van napravite laganu prilagodbu na veću temperaturu koja vas vani očekuje.
8. Za ugodnije sparne, ljetne noći izaberite jastuku od perja ili paperja. Veća je vjerojatnost da će vam biti vruće na sintetičkom jastuku.
Zima
Kako da vi i vaša buduća beba preživite zimu i ostanete zdravi i sretni? Kao da izazovi trudnoće nisu dovoljni – pravilna prehrana, dostatan san i posebna njega za samu sebe – nositi dijete tijekom zimskih mjeseci je posao za sebe. Aktivnosti u koje ste se prije trudnoće možda upuštali bez razmišljanja, poput čišćenja snijega ili sanjkanja, sada zahtijevaju preispitivanje sigurnosti (i nužnosti). Naučite kako nadvladati zimske mjesece s pomoću sljedećih savjeta.
1. Igrajte na sigurno. Žene koje su bile aktivne i prije trudnoće, trebale bi, ako u trudnoći nemaju nikakvih komplikacija, i dalje uglavnom biti aktivne. Vježbanje je i dalje dobro, dapače poželjno, dokle god ne pretjerujete.
2. Aktivnosti koje treba izbjegavati tijekom trudnoće su skijanje, hokej, sanjkanje i slično, jer uključuju rizik od pada i ozljeda te abdominalne trauma. Otkrit će te kako opuštanje pored kamina može biti jednako zabavno.
3. Prepustite čišćenje snijega nekom drugom. Ženama koje već imaju problema s leđima, uzrokovanih rastućim trbuščićem, ne preporučuje se čišćenje snijega. One bi trebale biti posebno oprezne pri dizanju velikih i teških količina snijega, posebno pazeći na pravilno držanje (npr. tako da potpora teretu budu koljena, a ne leđa), te obvezno uzimati česte stanke za odmor.
4. Ne dopustite da vam zimska depresija pobijedi! Nekim trudnicama zima inače laku trudnoću čini teškom. Sezonska depresija često se opisuje kao “poremećaj raspoloženja povezan s depresivnim nastupima i sezonskim razlikama u količini svjetla”.
Tipični simptomi zimske depresije su:
- Uobičajeni simptomi depresije, poput dobitka na težini i stalnog osjećaja vrućine, te pretjerano spavanje tijekom jesenskih ili zimskih mjeseci.
- Povratak u “normalu” kad se otopi snijeg i stignu proljetni i ljetni mjeseci.
- Pojavljivanje ciklične sezonske (zimske) depresije u zadnje dvije godine, bez depresivnih stanja tijekom ostalih godišnjih doba.
- Povećana želja za slatkim i za hranom bogatom škrobom tijekom zimskih mjeseci.
Ako prolazite kroz zimsku depresiju, pomoći vam može tjelovježba, koja je posebno dobra za promjenu raspoloženja. Kratka svakodnevna popodnevna šetnja čini čuda. Isto tako, namjestite svoj dom i radno mjesto tako da ulazi maksimum sunčanog svjetla.
5. Njegujte svoju suhu kožu. Zbog ekstremnih temperatura, koža zimi zahtijeva posebnu njegu osobito ako ste trudni. Svakodnevno nanosite hidratantnu njegu kako biste nahranili posebno suhu kožu. Imate li izrazito suhu kožu na rukama prije spavanja nanesite deblji sloj kreme, stavite pamučne rukavice i ujutro će vas dočekati svileno meka koža. Za njegu kože prilikom tuširanja, umjesto agresivnih sredstava radije birajte ulja koja će koži pružiti dodatnu njegu i zaštititi je od isušivanja. Prilikom izbora proizvoda za njegu trudničke kože obratite pozornost na sastav. Prednost dajte proizvodima bez mirisa, parabena i boja.
6. Volite vruće? Kome se ne bi svidjela kupka dok je vani hladno. Tople kupke su potpuno sigurne tijekom trudnoće, ali jacuzzi i sauna nikako ne.
7. Ne zaboravite na prikladno odijevanje. Udoban topli pulover prava je poslastica za hladne dane, ali trudnicama je često previše vruće. Nakon 28 tjedana možete osjećati da vam je toplije nego inače pa ćete izabrati nešto tanju odjeću. Stoga odijevajte prozračne materijale kako biste lagano skinuli koji sloj ako je potrebno. To će Vam pojednostavniti prilagodbu različitim temperaturama. Što se tiče dodataka, kapa je osnova održavanja topline tijela. A na noge je bitno obući udobne cipele, niske pete s potplatom koji stvara potrebno trenje kako se ne biste poskliznuli na led i pali.
8. Pripazite na unos kofeina. Vruća kava tijekom hladnog vremena može biti primamljiva ali pripazite na količinu, pogotovo tijekom prvog tromjesečja. Kažu možete zamijeniti i vrućim kakaom koji će vas jednako zagrijati i usrećiti.
POVEZANI ČLANCI: Obiteljska potpora u trudnoći važna je za zdravlje trudnice