Foto: Freepik
Alergija na sunce, poznata i kao fotosenzitivna reakcija, odnosi se na stanje u kojem koža neobično reagira na izloženost ultraljubičastom (UV) svjetlu. To nije jedinstvena bolest, već grupa stanja koja se manifestiraju crvenilom, svrbežom ili plikovima na koži koja je izložena suncu. Najčešći tipovi sunčanih alergija uključuju polimorfnu svjetlosnu erupciju (PMLE), solarnu urtikariju i kroničnu aktiničku dermatitis.
Uzroci i faktori rizika
Iako točan uzrok alergije na sunce nije uvijek jasan, neki ljudi imaju veću predispoziciju za razvoj ovog stanja. Genetski faktori mogu igrati ulogu, kao i određeni lijekovi, kozmetički proizvodi i zdravstveni uvjeti koji povećavaju osjetljivost kože na UV zračenje. Faktori rizika uključuju svijetli tip kože, određene genetske uvjete i izlaganje određenim kemikalijama ili lijekovima.
Prevalencija alergije na sunce varira ovisno o geografskoj lokaciji, dobi i tipu kože. Na primjer, polimorfna svjetlosna erupcija (PMLE), najčešći oblik sunčane alergije, utječe na otprilike deset do dvadeset posto populacije u umjerenim klimatskim područjima.
Simptomi i dijagnoza
Simptomi alergije na sunce mogu varirati ovisno o vrsti alergije, ali obično uključuju crvenilo, svrbež, peckanje i stvaranje plikova ili osipa na područjima kože izloženima suncu. Simptomi se obično javljaju unutar nekoliko minuta do nekoliko sati nakon izlaganja suncu.
Za dijagnosticiranje alergije na sunce, liječnici se oslanjaju na pacijentovu medicinsku povijest, simptome, kao i fizičke preglede. U nekim slučajevima mogu se koristiti fototestovi – koža se izlaže umjetnom UV svjetlu kako bi se vidjelo reagira li na sličan način kao na prirodno sunčevo svjetlo.
Iako se alergija na sunce ne može u potpunosti izbjeći, postupci prevencije mogu pomoći u smanjenju simptoma. Ovi postupci uključuju izbjegavanje izlaganja suncu tijekom najjačih sunčevih zraka (od 10 do 16 sati), nošenje zaštitne odjeće kao što su šeširi i dugi rukavi, te korištenje širokospektralnih krema za sunčanje s visokim faktorom zaštite (SPF 30 ili više).
Za uklanjanje simptoma, liječnici mogu preporučiti kreme i lijekove za smanjenje upale i svrbeža, kao što su kortikosteroidne kreme ili antihistaminici. U težim slučajevima, mogu biti potrebne fototerapija ili neki drugi oblici liječenja.
Život s alergijom na sunce
Živjeti s alergijom na sunce zahtijeva određene prilagodbe kako bi se izbjegli ozbiljni simptomi i poboljšala kvaliteta života. Život s alergijom na sunce može biti izazovan, ali uz pravilne mjere opreza i podršku, moguće je uživati u aktivnostima na otvorenom i održavati zdrav način života.
Važno je naučiti što više o vašoj specifičnoj vrsti alergije na sunce. Znajući koje situacije ili vremenski uvjeti najviše izazivaju vaše simptome, možete bolje planirati svoje aktivnosti. Ako planirate biti vani, pokušajte to učiniti rano ujutro ili kasno poslijepodne kada je sunčevo zračenje slabije. Provjerite vremensku prognozu i UV indeks kako biste mogli bolje planirati svoje aktivnosti.
Nošenje odjeće koja štiti od sunca, poput dugih rukava, širokookih šešira i sunčanih naočala, može pomoći u zaštiti kože od UV zraka. Redovito nanošenje kreme za sunčanje s visokim SPF-om i ponovno nanošenje svaka dva sata ili nakon kupanja također je ključno. Vodite dnevnik svojih simptoma kako biste identificirali moguće okidače i razumjeli što najbolje funkcionira za vaše tijelo. Ovo može pomoći u prilagodbi vaše rutine i tretmana. Redovite konzultacije s dermatologom ili drugim zdravstvenim stručnjakom mogu pomoći u upravljanju vašim stanjem. Budite otvoreni, govorite o svojim simptomima i postavite pitanja o mogućim tretmanima i strategijama prevencije.
Kako pravilno nanositi kremu za sunčanje?
Pravilna upotreba kreme za sunčanje može značajno smanjiti rizik od reakcija na sunce.
Ovo su koraci za maksimalnu zaštitu:
- Korištenje širokospektralne kreme za sunčanje koja štiti od UVA i UVB zraka te ima Sun protection factor (SPF) od 30 ili više
- Većina odraslih treba približno 30 grama kreme za sunčanje (otprilike koliko stane u dlan) za pokrivanje svih izloženih područja tijela. Ne zaboravite na uši, vrat, stražnji dio ruku i nogu te vrhove stopala.
- Kremu za sunčanje treba nanijeti 15 do 30 minuta prije izlaganja suncu kako bi se mogla apsorbirati u kožu.
- Ponovno nanesite kremu za sunčanje svaka dva sata, kao i nakon plivanja, znojenja ili brisanja ručnikom. Čak i vodootporne kreme za sunčanje trebaju redovito ponovno nanošenje.
- Iako je krema za sunčanje važna, ne bi trebala biti vaša jedina obrana od sunca. Nošenje zaštitne odjeće, izbjegavanje izlaganja suncu tijekom vrhunca intenziteta UV zračenja (obično od deset ujutro do četiri popodne) i boravak u hladu kada je to moguće, sve su važne mjere zaštite.
Pravilnim korištenjem kreme za sunčanje možete uživati u vremenu provedenom na otvorenom s manje brige o mogućim reakcijama alergije na sunce.
Alergija na sunce kod beba i male djece
Simptomi alergije na sunce kod beba i male djece uključuju crvenilo, osip, plikove ili otekline na područjima kože izloženima suncu. Ti se simptomi obično pojavljuju unutar nekoliko minuta do nekoliko sati nakon izlaganja suncu. Dječja koža je posebno osjetljiva, stoga je važno redovito provjeravati njihovu kožu za bilo kakve znakove iritacije ili neobične reakcije.
Zaštita djece zahtijeva pažljivu pripremu i konstantnu pažnju:
Držite bebe mlađe od šest mjeseci potpuno izvan izravne sunčeve svjetlosti, posebno tijekom sredine dana kada su UV zrake najjače.
Širokooki šeširi, dugi rukavi i hlače mogu pomoći u zaštiti dječje kože. Postoje i posebni odjevni predmeti dizajnirani za zaštitu od sunca.
Za djecu stariju od šest mjeseci, nanesite širokospektralnu kremu za sunčanje s visokim SPF-om na sve izložene dijelove tijela. Ponovno nanesite kremu svaka dva sata i nakon plivanja ili znojenja.
Kad god je to moguće, držite djecu u hladu, posebno tijekom najtoplijih sati u danu.
Ako primijetite simptome alergije kod svog djeteta odmah se povucite sa sunca: Premjestite dijete u hlad, pokrijte izloženu kožu i dajte mu puno vode. Stavite hladne obloge: Primjena hladnih obloga na zahvaćena područja može pomoći u smanjenju oticanja i umirivanju iritirane kože. Ako se simptomi ne poboljšaju ili ako je reakcija ozbiljna, obratite se pedijatru. Oni mogu preporučiti odgovarajuću kremu ili lijek za ublažavanje simptoma.
Važno je poduzeti preventivne mjere kako bi se izbjegle reakcije alergije na sunce kod djece i pružila im sigurna i ugodna iskustva na otvorenom.