Foto: freepik
Bebe, poput odraslih, prolaze kroz različite faze sna, uključujući REM fazu (Rapid Eye Movement) tijekom koje su snovi najaktivniji. Plakanje u snu kod beba može biti posljedica nekoliko različitih čimbenika.
Što izaziva anksioznost kod beba?
Iako se precizan sadržaj bebinog sna ne može znati, stručnjaci vjeruju da bebe mogu sanjati. REM faza je period kada se događaju snovi, a s obzirom na to da bebe provode znatan dio sna u REM fazi, moguće je da doživljavaju snove koji mogu uključivati neugodne ili uznemirujuće sadržaje, što bi moglo objasniti plakanje. Plakanje u snu može biti način na koji beba komunicira da je gladna, da joj je pelena mokra ili neugodna, ili da osjeća neku drugu fizičku nelagodu. Često roditelji primijete da brza reakcija, kao što je promjena pelene ili hranjenje, može smiriti bebu i omogućiti joj da nastavi spavati.
Ne mora plač u snu biti nužno posljedica traume koju je beba doživjela tijekom dana, nerijetko se plakanje u snu javlja kao pratitelj razdoblja intenzivnog rasta i razvoja, poznatog kao skokovi u razvoju. Tijekom ovih faza, bebe mogu biti nemirnije, što se može manifestirati kroz plač u snu.
Još razloga…
Kako bebe rastu, počinju razvijati osjećaj individualnosti i mogu doživjeti separacijsku anksioznost, strah od odvajanja od roditelja. To može uzrokovati plač tijekom noći, čak i ako beba nije potpuno budna. Bilo kakva neudobnost, poput zubobolje zbog nicanja zubića, ili zdravstveni problemi poput infekcija uha ili prehlada, mogu uzrokovati plač u snu. U ovim slučajevima, beba može biti nemirna, a plač može biti znak da nešto nije u redu.
Iako je plakanje u snu kod beba relativno uobičajeno i često nije razlog za zabrinutost, važno je da roditelji prate druge simptome i okolnosti. Ako plakanje postane učestalo ili ga prate drugi simptomi bolesti, savjetovanje s pedijatrom može pomoći u razumijevanju i rješavanju potencijalnih problema. Kontinuirana pažnja i prilagođavanje na potrebe bebe mogu pridonijeti mirnijem snu i općem blagostanju.