
Foto: prostooleh / Freepik
„Mokra aktivnost” podrazumijeva aktivnosti s vodom, ali i drugim materijalima poput hrane ili igračaka koje mogu pružiti ovaj senzorni osjet. Za bebu su ove aktivnosti izvor senzornih podražaja i sadržaja za učenje. U nastavku donosimo pet razloga zašto je poželjno bebi nuditi ovakve aktivnosti od prvog dana.
Prva godina i za bebu i za roditelje često je turbulentna. Događaju se velike promjene, dijete brzo raste i razvija se i, tako reći, od nepomičnog smotuljka postaje mali čovjek unutar samo 12 mjeseci. U tih 12 mjeseci postavljaju se razvojni temelji za sve što slijedi, a najveći skok vidi se baš u senzomotoričkom razvoju.
„Mokre aktivnosti” mogu biti zabavne i korisne za bebu jer pružaju stimulaciju osjetila, potiču motoričke vještine, istraživački duh i izvrsne su za regulaciju čitavog sustava. Zato navodimo pet razloga zašto ih nuditi od najranije faze. Naravno, važno je imati na umu dob djeteta i osigurati da su te aktivnosti sigurne i nadzirane
kako bi se izbjegle moguće opasnosti. Krenimo redom…
- Senzorna stimulacija: Dodirom beba istražuje nove teksture, a upravo voda ili neka druga mokra stimulacija bebi pruža bogato senzorno iskustvo. Na ovaj način beba razvija svoje senzorne sustave: taktilni (dodir), auditivni (zvuk), vizualni (vid), olfaktivni (miris), gustativni (okus), vestibularni (ravnoteža) i proprioceptivni (osjećaj samog sebe).
- Razvoj motoričkih vještina: Aktivnosti s vodom potiču razvoj motoričkih vještina jer beba mora koristiti ruke i noge te uključiti cijelo tijelo kako bi se kretala kroz vodu, hvatala igračke ili hranu. Za sve te aktivnosti potreban je smisleni i ciljani motorički rad.
- Kognitivni razvoj: Istraživanje vode ili drugih tekstura i njihovih svojstava potiče znatiželju bebe, a Time i kognitivni razvoj. Beba uči o uzrocima i posljedicama, o
materijalima i o tome kako manipulirati određenim predmetom. - Zabava i užitak: „Mokre aktivnosti” za bebu predstavljaju zabavu i užitak. Prskanje dok se kupa, bacanje hrane dok se hrani, igra plastelinom ili jednostavno prelijevanje vode iz čaše u čašu. Ne zvuči li zabavno?! Definitivno jest.
- Opuštanje i regulacija: Možda najvažniji razlog jest postizanje regulacije i umirivanja živčanog sustava kroz mokre medije. Topla kupka ili lagano plivanje mogu imati opuštajući učinak na bebu zbog pružanja bogatog osjećaja propriocepcije (osjećaja samog sebe). Na taj način beba bolje osjeća svoje tijelo u prostoru, osjeća se sigurno.
- Umiruje se i opušta.
Uz odgovarajući nadzor, pripremu i izbor primjeren dobi, aktivnosti s vodom i drugim mokrim medijima mogu biti sjajan način za učenje, zabavu i regulaciju bebe od prvog dana. Osim poticanja rasta i razvoja ove aktivnosti izvrsne su i za stvaranje emocionalne povezanosti roditelja i djeteta. Provođenjem zajedničkog vremena imajući združenu pažnju na istoj aktivnosti dijete i roditelj grade odnos i učvršćuju svoju povezanost. U kojim „mokrim aktivnostima” najviše uživaš i povezuješ se sa svojom bebom?
POVEZANI ČLANCI: Izazov u razvoju