Foto: Freepik
Spremaš se za more ili si već na zasluženom odmoru i rashlađenju s djetetom? Jesi li ponijela i papučice za more? Roditelji vrlo često kupuju djeci papučice za more s idejom zaštite od uboda i zbog bolje stabilnosti tijekom hodanja po neravnim površinama. Neki roditelji boje se uboda i neželjenih dodira malih životinjica ili neugodne trave u moru te iz tog razloga osiguravaju djeci, papučice za more.
Iako se može činiti kao dobar izbor i logično rješenje, papučice za more zapravo su vrlo velika prepreka poticanju dječjeg razvoja. Naime, stavljanjem papučica na noge zapravo priječimo osjetilnim stanicama da šalju podatke u mozak te poput filtera do mozga puštamo samo ublaženi podražaj.
Dječjem mozgu različiti podražaji su nužni za razvoj, regulaciju i stjecanje iskustava. Također, izlaganjem različitim podražajima i uspješnom nošenju s istima kod djece razvijamo motoriku, senzoriku, govor i jezik, kao i vještine samoregulacije.
Čak i ako si na moru samo nekoliko dana, pijesak, kamenčići, trava, more, pa i ježeva iglica, izvrstan su način poticanja zdravog rasta i razvoja.
Donosim ti 5 razloga zašto ne bi trebala koristiti papuče za more, pogotovo ne za dječje nogice.
- Iskustveno učenje – upoznavanjem različitih tekstura poput pijeska, kamenčića, oblutaka, žala ili trave, djeca uče o prirodi koja ih okružuje i pospremaju taj taktilni podražaj na tabanima s vizualnim, slušnim i govornim podražajem. Multisenzoričko učenje je zagarantirano iz ovakvih situacija, a i bolje pamćenje i pospremanje informacija.
- Razvoj taktilnog sustava – prepoznavanje mjesta dodira, oblika, svojstva i temperature onog što nas dodiruje razvijamo taktilni sustav. Igre poput stavljanja različitih predmeta s plaže na leđa i prepoznavanje o čemu se radi može biti jako zabavno nakon što smo po tome hodali i već naučili kakvo je što. Ovakvim aktivnostima jačamo i razvijamo naš taktilni sustav koji direktno utječe na razvoj govora, pažnju i koncentraciju te vještine nošenja s neugodnim podražajima.
- Bolja koordinacija tijela – hodanjem po neravnim i različitim površinama razvijamo sustav ravnoteže i koordinacije dviju strana tijela. Kako oni mali, tako i mi odrasli. Ovakvi podražaji na plaži doprinose boljoj koordinaciji tijela, ali i uma.
- Razvoj mozga – Svi podražaji koji stižu do mozga doprinose njegovom razvoju. Mozak ih obrađuje, registrira i posprema u svoju memoriju te aktivno koristi iznova. Što više različitih podražaja damo mozgu, to više potičemo njegov razvoj u svim područjima. Kod djece to možemo najbolje primijetit po naglom rastu ili skokovima u razvoju. Također po neočekivanom govorno-jezičnom razvoju ili boljoj spretnosti i usklađenosti pokreta.
- Proprioceptivna regulacija i umirivanje – različite teksture mogu biti izvrstan proprioceptivni input našem tijelu (osjećaj samog sebe) jer vlastitom težinom stajemo na pijesak pa na kamenje pa u more itd. Ti podražaji mogu biti izvrstan izvor umirenja i „usidrenja“ našeg tijela i uma. Definitivno idealna kombinacija za samoregulaciju i umirivanje.
Onda, što kažeš? Da ili ne filterima (papučicama) za more?
POVEZANI ČLANCI: Mokre aktivnosti